ROUND 1 – Thursday 12:40 PM

The Gailes

Stroke Play

Players will score a standard round that will count towards their team score.  On all holes bonus points are added for Pars (1 point), Birdies (2 points), Eagles (10 points) and Aces (25 points).  Closest to Pin holes and Long Drive holes award 5 points to each winner.  Final score will determine a point bonus from scores of 80-110.

As with previous years stroke play round will not determine seeding / pairings.

Closest to the Pin

Hole 2
BSM 18 Poker Chip

Hole 16
BSM 18 Poker Chip

Long Drive

Hole 8
BSM 18 Poker Chip

Tee Time1234
12:40 PM Chris D Nathan Ferency Justin Aune Ryan Kingsbury
12:50 PM Pat Schefsky Andrew Fileccia Steve Hall Chris Enders
01:00 PM VACANT Jordan Thomas Davy Shellaburger Will Dixon
01:10 PM Kyle Dornan Brian Dryer Will Juice Mike Edwards
01:20 PM Matt Norris Rich Nejman Ryan Gunderson Erik Christensen
01:30 PM Jason Schlueter Alex Snarski Jon Leins Dan Zech
01:40 PM John Burnside Tyler Melvin Dan Ferency Lou Hall
01:50 PM Bill O'Brien Ivan Harris Andrew Fileccia Jon Tuma


7751 Cedar Lake Rd, Oscoda Twp, MI 48750

ROUND 2 – FRIDAY 7:03AM

The Serradella

Best Ball

Players will score this round as a standard stroke play round, playing with their assigned foursome.  Once the scores have been recorded they will be scored as a team in a Best Ball (lowest score on each hole) format.   Bonus points for Par, Birdie, Eagle and Ace as well as Closest to Pin and Long Drive are available.  Teams receive a bonus for each (team) stroke under 100, as well as final placing.

Closest to the Pin

Hole 3
BSM 18 Poker Chip

Hole 16
BSM 18 Poker Chip

Long Drive

Hole 8
BSM 18 Poker Chip

Tee Time1234
07:03 AM Matt Norris Dan Zech Davy Shellaburger Pat Schefsky
07:03 AM Jordan Thomas Jon Leins Nathan Ferency Tyler Melvin
07:03 AM Will Dixon Brian Dryer Ivan Harris Andrew Fileccia
07:03 AM Chris D Steve Hall VACANT Alex Snarski
07:03 AM Kyle Dornan Andrew Fileccia Rich Nejman Chris Enders
07:03 AM Erik Christensen Bill O'Brien Ryan Kingsbury Will Juice
07:03 AM Justin Aune Mike Edwards Lou Hall Kyle Dornan
07:03 AM Ryan Gunderson Jason Schlueter Dan Ferency Jon Tuma


7751 Cedar Lake Rd, Oscoda Twp, MI 48750

ROUND 3 – FRIDAY 2:00 PM

Blackshire

Ryder Cup

7751 Cedar Lake Rd, Oscoda Twp, MI 48750

Closest to the Pin

Hole 7
BSM 18 Poker Chip

Hole 11
BSM 18 Poker Chip

Long Drive

Hole 2
BSM 18 Poker Chip

Tee Time1234
02:00 PM John Burnside Kyle Dornan Erik Christensen Jon Tuma
02:10 PM Matt Norris Andrew Fileccia Jordan Thomas Alex Snarski
02:20 PM Dan Zech Lou Hall Jon Leins Ryan Kingsbury
02:30 PM Ryan Gunderson Chris Enders Justin Aune Will Juice
02:40 PM Steve Hall Davy Shellaburger Mike Edwards Rich Nejman
02:50 PM Brian Dryer Dan Ferency Will Shellaburger Nathan Ferency
03:00 PM Jason Schlueter Ivan Harris Bill O'Brien VACANT
03:10 PM Will Dixon Pat Schefsky Chris D Tyler Melvin


7751 Cedar Lake Rd, Oscoda Twp, MI 48750

ROUND 4 – SATURDAY 8:30 AM

The Gailes

Team Scramble

The final round of the tournament.  Standard 4 man scramble format.  Teams will receive bonus points for every stroke under par, Par-Ace bonuses, team placement, Closest to Pin and Long Drive.

Closest to the Pin

Hole 2
BSM 18 Poker Chip

Hole 12
BSM 18 Poker Chip

Long Drive

Hole 15
BSM 18 Poker Chip

Tee times will be determined by ranking going into final round

 

Tee Time1234
08:30 AM John Burnside Bill O'Brien VACANT Kyle Dornan
08:30 AM Matt Norris Andrew Fileccia Nathan Ferency Andrew Fileccia
08:30 AM Jordan Thomas Brian Dryer Dan Ferency Alex Snarski
08:30 AM Justin Aune Davy Shellaburger Will Juice Steve Hall
08:30 AM Ryan Gunderson Jon Leins Ryan Kingsbury Chris Enders
08:30 AM Erik Christensen Dan Zech Lou Hall Jon Tuma
08:30 AM Will Dixon Mike Edwards Rich Nejman Pat Schefsky
08:30 AM Chris D Jason Schlueter Ivan Harris Tyler Melvin


7751 Cedar Lake Rd, Oscoda Twp, MI 48750